Menu Zamknij

Leszek Dawid – Bar na Viktorii

Bar na Viktorii

Dwójka bezrobotnych – Piotr i Marek – porzuca rodzinne strony i udaje się na emigrację do Wielkiej Brytanii. Szybko okazuje się, że życie na obczyźnie nie jest usłane różami, a dobrze płatna praca nie czeka na każdym rogu. Wielokrotnie nagradzany dokument Dawida nie bez powodu zdobył uznanie, utrwalił bowiem w czasie obraz naszego kraju, który – całe szczęście – należy już do przeszłości: biedę, brak perspektyw, bezrobocie oraz młodych jeszcze ludzi, którzy pragną żyć inaczej i walczą o swoje marzenia. Ten naturalnie zarysowany konflikt między szarą codziennością a aspiracjami sprawia, że film sytuuje się pomiędzy dokumentem a fabułą, łącząc zalety obu gatunków – autentyzm i wciągającą historię. Nie mniej sugestywnie odwzorowane zostają realia życia w Wielkiej Brytanii: mieszkanie kątem u znajomych, bezskuteczne poszukiwanie zatrudnienia, a przede wszystkim bezustanna walka z plagą oszustów, którzy na każdym kroku próbują dorobić się kosztem rodaków. Dla osób, które nie pamiętają ani szarzyzny początku lat dwutysięcznych, ani realiów podróży po Europie w czasach przed dołączeniem Polski do UE, Bar na Viktorii to pozycja obowiązkowa. Dla tych zaś nieco starszych: bezkompromisowe przeniesienie do czasów, o których całe szczęście pamięta się coraz mniej.

Reżyseria: Leszek Dawid
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Polska
Rok: 2003
8
Bardzo dobry
Opublikowano wW kilku zdaniach

Może Cię także zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *